verze pro tisk

Pálení čarodějnic a májka 2010: Kam vyrazit?

Pálení čarodějnic a májka 2010: Kam vyrazit?

Pálení čarodějnic se odehrává za filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května. Zvyk zapalovat ohně a slavit příchod jara pochází ještě z předkřesťanské doby. Lidé věřili, že se čarodějnice v tuto magickou noc slétávají na svoji slavnost – sabat.

Aby se před zlými silami ochránili, zapalovali na vyvýšených místech ohně, kterým se přikládala zvláštní moc. Na vesnicích je pálení čarodějnic spojeno také se stavbou májky, kterou musí její stavitelé uhlídat před mladíky z ostatních vesnic. Pálení čarodějnic a stavění májky přežilo po staletí a bude se slavit také letos. Kam na čarodějnice vyrazit v Plzni a okolí?

Pálení čarodějnic a májka v Plzni

Již tradiční slet čarodějnic začíná 30. dubna v 15.00 hodin na Minigolfu v Borském parku. Každá čarodějnice a čaroděj získá diplom a medaili. Pro děti je připraveno spoustu soutěží nebo her, jako je například malování na obličej. Přesně v 18.00 hodin proběhne upálení čarodějnice. Chybět nebude ani opékání buřtů, které si nezapomeňte vzít s sebou.

Již tradiční stavěné máje proběhne také například na Bolevecké návsi před hasičskou zbrojnicí. Akce, kterou organizuje Sdružení boleveckých rodáků a Hasičský sbor Bolevec, začíná v 17.00 hodin. K poslechu i tanci zahraje skupina Bílá pěna. Občerstvení je zajištěno.

Čarodějnice a májku oslaví i v ZOO

Čarodějnice se budou pálit také na statku Lüftnerka v plzeňské ZOO. Čarodějnické odpoledne zde startuje 30. dubna v 17.00 hodin a děti v čarodějnickém na něj mají vstup zdarma. Připravena je soutěž o nejlepší čarodějnickou masku. Těšit se můžeme na čarodějnickou stezku nebo malování strašidelných motivů na kůži.

Na statku Lüftnerka budou v oslavách pokračovat i 1. května. Od 14.00 hodin je zde připraveno Prvomájové folklórní odpoledne pod staročeskou májkou, na němž vystoupí dětský soubor Plzeňáček a baráčníci v plzeňských krojích.

Slet čarodějnic na Švihově

Netradiční zážitky slibuje čarodějný program na vodním hradě Švihov nedaleko Plzně. Odpoledne jsou zde připraveny soutěže pro děti. Malé čarodějnice se mohou zúčastnit volby „Miss Čarodějnice“ s magickými disciplínami.

Večer je vyhrazen dospělým. Těšit se můžeme na taneční vystoupení nebo ohňovou show. Během celého programu bude hrát živá hudba k tanci i poslechu a nebudou chybět ani šermířská vystoupení.


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:
www:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!