verze pro tisk

Jan Saudek vystavuje v Plzni

26. květen 2010

Výstavu fotografií zahájil v západočeské metropoli dne 13. května 2010 nejznámější český fotograf Jan Saudek. Shodou okolností to bylo na jeho pětasedmdesáté narozeniny. Expozici nazvanou jednoduše „Fotografie Jana Saudka“ mohou zájemci navštívit až do 1. srpna. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Času je tedy stále dost.

Nejúspěšnější český fotograf

Jan Saudek je světově nejproslulejším českým fotografem, který měl po světě již neuvěřitelných 400 samostatných výstav. Jeho fotografie naleznete ve všech prestižních světových muzeích a uměleckých galeriích. Jako jediný žijící fotograf se může pyšnit vlastní galerií Jana Saudka, která sídlí v Celetné ulici v Praze.

Fotografováním se Saudek zabývá od šedesátých let. Věnuje se především ateliérové fotografii, přičemž středem jeho objektivu se často stává ženské tělo, vztah muže a ženy. Knih s jeho snímky vyšlo téměř dvacet a prodalo se jich na milión. Již v roce 1990 získal ve Francii titul Rytíř umění a literatury, což je ocenění za mimořádné dílo světového významu.

Jaké fotografie návštěvníci uvidí?

Plzeňští návštěvníci se mohou těšit jak na dřívější známé fotografie autora, tak na fotografie zcela nové, dosud nikde nevystavované. Celkově je vystaveno na 60 Saudkových děl. Mezi dřívější práce, které jsou na výstavě k zhlédnutí, patří například fotografie „Marie“ nebo „Život“.

Z nové tvorby jsou v plzeňském Západočeském muzeu k vidění portréty herců Národního divadla a dalších významných osobností českého kulturního života. Vyfotografovat se od nejznámějšího českého fotografa nechali herec Jiří Bartoška, rychlobruslařka Martina Sáblíková, zpěvačka Bára Basiková, desetibojař Roman Šebrle, oštěpařka Barbora Špotáková či například skupina Monkey Business.

Návštěva Západočeského muzea

Pokud nemáte během dne na výstavu čas, můžete využít Muzejní noci, která proběhne v pátek 4. června 2010 od 20:00 do 23:00. Zdarma bude zpřístupněna nejen výstava „Fotografie Jana Saudka“, ale také další probíhající výstavy a stálé expozice.

Zobrazeno: 7591x

Sdílet

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!