verze pro tisk

Slavnosti svobody 2010: Plzeň se vrátí do roku 1945

29. duben 2010

Vojenské vozy ozdobené šeříky, vojáci popíjející pivo, usmívající se dívky, radost ze svobody a nepostradatelný jazz. Tak vypadala Plzeň v květnu 1945 a tak bude vypadat i letos, kdy slavíme 65 let od konce druhé světové války.

Slavnosti svobody 2010 budou výjimečné. Připraven je velmi rozsáhlý program: těšit se můžeme na dosud největší účast military klubů z celé Evropy, přehlídku historické i současné vojenské techniky, ukázku bitvy, besedu s americkými veterány nebo akci Svobodnou ulicí 1945.

Slavnosti svobody začínají 1. května

Slavnosti svobody letos potrvají několik dní. Oficiálně se začíná v sobotu 1. května. Ve Štruncových sadech budou připraveny historické kempy 16. obrněné divize U. S. Army, kde si veřejnost bude moct prohlédnout, jak vypadaly tábory americké armády v květnu 1945 v Plzni. K vidění bude obrněná technika nebo polní kuchyně. V den zahájení Slavností svobody je také připraven hudební program na náměstí Republiky. Vystoupí zde například BlueGround, Cop nebo Zelenáči a Jan Vyčítal. V 19.40 zde začíná taneční zábava v duchu 40. let, na níž zahrají Louisovi sirotci.

Na sobotu připadá i ukázka velké polní bitvy, která se letos odehraje U Ježíška. Ve vyčleněném prostoru bude německá dělostřelecká baterie, jež nečekaně napadne americkou vojenskou kolonu, kterou se jí podaří zničit. Američané pak provedou průzkum bojem, aby mohli připravit finální útok a německou baterii zničit. Začíná se v 16.00 hodin.

Convoy of Liberty projede Klatovskou třídou

Neděle 2. května bude ve znamení piety a vzpomínek. V 9.30 budou položeny květiny u památníku 16. obrněné divize (Husova ulice) a o půl hodiny později u památníku 2. pěší divize (Chodské náměstí). V 11.00 hodin startuje tradiční Convoy of Liberty, který projede Klatovskou třídou. Kolony se zúčastní vojenská historická technika z celé Evropy a v jejím čele pojedou američtí váleční veteráni.

V loni se poprvé uskutečnilo setkání amerických veteránů s veřejností v rámci neformální diskuse. Také letos organizátoři veřejnosti umožní setkat se s veterány druhé světové války. Diskuse proběhne v úterý 4. května od 17.00 hodin v Americkém centru.

Slavnosti svobody ukončí ohňostroj

Pietní a vzpomínkové akce proběhnou i ve čtvrtek 6. května. V 11.00 hodin začíná pietní akt u pamětních desek na schodišti plzeňské radnice. Od 12.00 hodin bude následovat slavnostní bohoslužba v katedrále sv. Bartoloměje a od 16.00 do 18.00 hodin proběhne vzpomínkový akt „Díky, Ameriko!“.

Slavnosti svobody 2010 ale vzpomínkovým aktem neskončí. Kopeckého, Šafaříkovy a Křižíkovy sady ožijí v podvečer 6. května atmosférou jara 1945. V ulicích budou lidé v dobovém oblečení, zahraje černošská kapela, chybět nebudou stepaři a pozdravit Plzeň přijede i Marilyn Monroe. Slavnosti svobody pak vyvrcholí ve 21.00 hodin ohňostrojem na Anglickém nábřeží.

Více o programu Slavností svobody 2010

Zobrazeno: 4750x

Sdílet

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!