verze pro tisk

Farmářské trhy zabodovaly

31. květen 2010

V několika posledních letech se v zahraničí uchytila myšlenka „buy local, think local“. Ať už to souvisí se snahou žít zdravě, nebo zažehnat finanční krizi a následnou recesi podporou místních produktů, myšlenka je jasná. Západní státy (a nejen ty – viz např. Slovinsko) se začaly více zajímat a podporovat doma vyprodukované plodiny a produkty.

V České republice ještě donedávna mohli občané ve velkých městech o trzích s čerstvou zeleninou, ovocem a dalšími domácími produkty pouze snít. V letošním roce myšlenka podpory místních produktů dorazila i do České republiky. Jedním z důkazu jsou Farmářské trhy, které se postupně konají v různých městech republiky a získávají zájem jak médií, tak občanů.

Farmářské trhy poprvé v Plzni

Tuto sobotu, tedy 29. 5., se uskutečnily první Farmářské trhy v Plzni. Celá akce se odehrála na nádvoří hotelu Gondola v Plzni. Zájem ze strany veřejnosti byl enormní. Obavy místních farmářů a podnikatelů, které dle pořadatele pořádání sobotní akce předcházely, tak byly neopodstatněné.

Místní produkty frčí

Na první plzeňské farmářské trhy zavítali jak rodiny s dětmi, studenti, tak starší občané. K dostání byla domácí biovejce, která pro velký zájem před desátou hodinou dopolední došla. Bylo možné ochutnat pravý eidam, domácí cukrovinky, koláče z produkce Dobřanské pekárny, nebo zakoupit čerstvý květák, kedluben, zelí či například majoránku v květináči.

Velkým hitem farmářských trhů se stal první pojízdný automat čerstvého kravského mléka z farmy z Líšťan, u kterého od osmé hodiny ranní stály dlouhé fronty. Úspěch měly i výrobky Fair Trade.

Zajímavé je, že bio v obchodech je tak drahé a zde byly ceny poměrně příznivé. Člověk se pak musí ptát: „A proč že to musíme dovážet česnek z Číny?“

Představil se i místní pivovar

Na nádvoří Gondoly se prezentoval také místní pivovar z Černic. Někteří odvážlivci si Purkmistra nechali natočit už v osm ráno. S přibývajícím časem a počtem návštěvníků se pak konzumentů piva našlo více.

Kdo neměl chuť dávat si pivo hned po ránu, mohl si zakoupit Purkmistra v láhvi. Výběr byl široký, měly dokonce i borůvkové pivo. Nutno dodat, že všechny druhy piva Purkmistr se vaří dle tradičních českých receptur a rozhodně stojí za vyzkoušení.

Kdo přeci jen pivo příliš nemusí, mohl si zakoupit mýdlo či například šampón vyrobený z piva. Komu po dopoledním nákupu vyhládlo, mohl si zde pošmáknout na speciálním farmářském menu, které připravila Restaurace Gondola .

Příští trhy na konci června

Přes počáteční obavy pořadatelů a samotných farmářů, se první plzeňské farmářské trhy vydařily. Sortiment sice nebyl příliš velký – chyběly uzeniny a masné výrobky, větší výběr zeleniny a např. domácích marmelád – přesto potvrdil trend, který se šíří celou Evropou. O místní produkty je zájem!

V pořadí druhé farmářské trhy by se měly uskutečnit poslední sobotu v červnu, tedy 26. června , od 8 do 13 hodiny. Pořadatelé slíbili větší počet stánků a širší sortiment. Nezbývá jen dodat, těšíme se.

Nákupem těchto produktů podporujeme místní farmáře a producenty výrobků, podporujeme místní ekonomiku a děláme také něco pro své zdraví. Pokud se trhy stanou tradicí, ze sobotních trhů se může stát společenská akce, kde se lidé z města budou scházet.

Zobrazeno: 4813x

Sdílet

Reklama

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!