verze pro tisk

Historický víkend v duchu doby Rudolfa II.

15. červen 2010

Ve dnech 11. – 13. 6. se v areálu u sv. Jiří na Doubravce uskutečnil již 16. ročník Historického víkendu. První den byl zahájen v 16:30 na hlavní scéně šermířským vystoupením Hříšné myšlenky plným intrik a vášní. V 17 hodin se návštěvníkům poprvé ukázal císař Rudolf II. se svou družinou, aby přihlížel veselému výcviku plzeňských vojáků.

Historie v různých podobách: Golem, Orient, kejklíři

Od 18 hodin se pak diváci pobavili u příběhu z dalekého Orientu s názvem Šach Mat, pojednávajícího o lásce a zradě či o posedlosti mocí. Mohli jsme spatřit vezíry i fakíra s ohněm. Následovalo představení o Golemovi v podání skupiny historického šermu Gotika se živým hudebním doprovodem Strašlivé podívané.

V 19:30 se předvedl první host folklorního festivalu – Maďarsko. Zpestřením jejich programu byl tanec děvčat s lahvemi vína na hlavách. Večer pak na hlavní scéně zahráli bigbíťáci z polabského Štětí, skupina Navostro. Na sklonku prvního dne se Rudolf II. ještě pobavil u představení místních ohniváků a spanilých tanečnic. Po jejich vystoupení předáním klíče symbolicky přenechal vládu nad městem na tyto tři dny kejklířům.

Sobotní historické dění: hudebníci, tanečnice, strašidla

Sobotní program zahájili šermíři následovaní tanečnicemi a hudebníky. Návštěvníci si mohli jako doplněk k programu prohlédnout koně či dravé ptáky, děti si vyzkoušely dobové hry. Mnohé zaujala možnost komentované prohlídky kostela u sv. Jiří, stejně jako příležitost nechat si přímo na obličej namalovat strašidelnou masku. Hlavní scéna přivítala v průběhu dne další hosty folklorního festivalu – Uzbekistán a Rumunsko. Hosty na pódiu byla v pravidelných intervalech též sympatická (i méně sympatická) strašidla, která byla oceňována za důvtipnost svého vzezření.

Večerní program jako již tradičně patřil strašidlům. Ta se po deváté hodině za doprovodu hudební skupiny Gnomus vydala pod vedením svého vládce Zdeňka Zajíčka na noční průvod skrz tržiště. Na závěr dne se císař opět nechal bavit sličnými tanečnicemi, strhující show s ohněm a soubojem démonů ve zbroji. Tečkou za sobotním dnem byl efektní ohňostroj.

V neděli se zavzpomínalo i na Karla IV.

Poslední den patřil zejména kejklířům a pohádkám, ale i šermíři a tanečnice si přišli na své. Hostem z folklorního festivalu bylo od 11:30 Srbsko. Po obědě vystoupili na malé scéně Komedianti na káře s důmyslnými žonglérskými kousky. Odpoledne se na hlavní scéně předvedl pohotový kejklíř Vítek. Od 14 hodin se zde pak uvedl početný Plzeňský dětský sbor s představením Noc na Karlštejně. Poslední na programu byla veselá čertovská pohádka O princezně Máně.

Na závěr lze říci, že letošní ročník byl rozhodně vydařený, počasí všem přálo a přírodní areál u sv. Jiří dotvářel příjemnou atmosféru. Budeme se tedy těšit na další ročník, který buď zůstane u sv. Jiří nebo se přesune zpět do centra Plzně. Ať tak či onak, noční rej strašidel bude na každém z těchto míst jistě zdařilý.

Zobrazeno: 4711x

Sdílet

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!