verze pro tisk

Noc kostelů přilákala tisíce návštěvníků

30. květen 2010

Stejně jako v dalších českých městech republiky i v Plzni se návštěvníkům během pátečního večera a noci otevřely plzeňské svatostánky. Tato akce se v Plzni konala již podruhé. Po loňském úspěchu, kdy sedm otevřených chrámů přilákalo tisíce návštěvníků, se letos veřejnosti otevřelo kostelů patnáct. Letošní ročník Noci kostelů přilákal na 16 tisíc lidí.

Nabitý program

Jednotlivé kostely pro své návštěvníky přichystaly komentované prohlídky, umožnily nahlédnout do prostor, které jsou běžně nepřístupné a uspořádaly nejrůznější koncerty a výstavy. V některých kostelech bylo možné posedět u čaje v sakristii, prohlédnout si nádherně osvětlené interiéry božích chrámů a vyslechnout si speciální mše. Otevřena byla i Meditační zahrada, která umožnila prohlídku při nočním osvětlení.

Nejznámější plzeňská katedrála sv. Bartoloměje nacházející se na Náměstí republiky umožnila návštěvníkům vystoupat v noci na věž a získat tak nezapomenutelný pohled na noční Plzeň. Ve večerních hodinách bylo možné vyslechnout zpěvy středověkých mnichů a shlédnout katedrální klenotnici. Kdo měl chuť, mohl si před katedrálou zakoupit silná piva klášterního typu od premonstrátských bratří ze Želiva.

V kostele Nanebevzetí Panny Marie, který je známý také jako „kostel u františkánů“, se mohli návštěvníci projít Křížovou chodbou a nahlédnout do krásné kaple sv. Barbory s velmi vzácnými gotickými freskami, která je veřejnosti během roku nepřístupná. Stejně jako loni zde byla vystavena kostelní móda a otevřela se čajovna v sakristii.

Kostely běžně nepřístupné otevřely své brány

V rámci noci kostelů byly veřejnosti otevřeny jak římskokatolické, řeckokatolické, tak pravoslavné či například evangelické chrámy, kláštery a modlitebny. Jedním z nich byl i pravoslavný chrám sv. Anny v samotném centru Plzně, který je obvykle nepřístupný. Stejně tak jako nejstarší plzeňský kostel sv. Jiří, kostel Všech svatých či kostel sv. Mikuláše.

Poutnický pas

Novinkou letošní Noci kostelů byl poutnický pas. Návštěvníci do něj sbírali razítka jednotlivých kostelů, které během noci navštívili. Razítka byla vyrobena speciálně pro tuto akci a znázorňují vždy nějakou uměleckou či architektonickou zajímavost daného kostela. Motiv z razítka pak mohli zájemci uvnitř kostela vyhledat. Ti, kterým se poštěstilo nasbírat všech patnáct razítek, obdrželi na plzeňském biskupství za odměnu certifikát poutníka.

Vzhledem k velkému počtu otevřených svatostánků organizátoři rozhodli prodloužit dobu pro získání certifikátu. Ti, kteří nestihli navštívit všechny kostely během Noci kostelů, mohou o razítko požádat kdykoli jindy po nedělních bohoslužbách, v sakristiích kostelů nebo u kazatelů sborů.

Zobrazeno: 3908x

Sdílet

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!