verze pro tisk

Pavel Jakub Ryba navštívil Plzeň

24. květen 2010

V rámci produkce Hudebních sklepů zavítal do Plzně 20. května 2010 Pavel Jakub Ryba, jeden z nejlepších českých baskytaristů. Spolu s ním stanul na pódiu Tomáš Křemenák, který hrál v průběhu celého večera na saxofony a akordeon. Ač ochuzeni o bubeníka, posluchačům muzikanti přichystali příjemný jazzový zážitek.

Pavel Jakub Ryba je v současné době považován za jednoho z nejlepších českých jazzových baskytaristů. Věhlas získal i v zahraničí. Jeho sólové album „Yes, Yes, No, No“ bylo dle recenzovaného amerického Jazziz Magazine jednu dobu nejvýše oceněným titulem. Po dobu tří měsíců setrvalo toto album na vrcholu žebříčku Jazz Review vedle takových hvězd jako je Pat Metheny, Keith Jaret, Joe Zawinul a Charles Mingus.

P. J. Ryba & Mind the Step: jeden úspěch za druhým

Již v roce 1990 vytvořil Pavel Jakub Ryba tříčlennou jazzovou skupinu P. J. Ryba & Mind the Step, která velmi záhy získala skvělé recenze a mohla vyrazit na evropské turné. Během svého působení prošla kapela několika personálními změnami, díky P. J. Rybovi ovšem nikdy neztratila svůj originální styl. Ve spolupráci s americkou kytarovou legendou Mikem Sternem vydala skupina v roce 2004 CD Morally Topless.

V průběhu roku 2009 kapela podnikla úspěšné turné po Spojených státech a navázala na něj koncerty v Chille a Argentině. Ty získaly velký divácký ohlas. V Buenos Aires byly lístky vyprodány dlouhou dobu před koncertem. Samotné představení pak skončilo potleskem celého divadla ve stoje. O několik pikantních zážitků z této cesty se muzikanti podělili i s plzeňskými posluchači.

Komorní koncert v Plzni

Jak vyplývá z dosavadních úspěchů, Pavel Jakub Ryba je spolu se svými spoluhráči zvyklý na velké jeviště a obrovské publikum. Přesto své posluchače v Plzni ujistil: „Koncertům v komornějším stylu se nebráníme. Je to úplně jiná atmosféra a je moc příjemná.“ Tomáš Křemenák pak dodal, že je mnohem obtížnější hrát v menším sále. „V tomto prostředí je slyšet každá nota, která nám ujede,“ dodal.

Diváci i samotní muzikanti si celé, téměř dvouhodinové, vystoupení užívali. Zazněly písně svěží i pomalé. Některé byly věnované první lásce, jiné zase mamince baskytaristy.

Závěrem celého vystoupení jazzový muzikanti poděkovali plzeňskému publiku za vřelé přijetí. Pavel Jakub Ryba pochválil akustiku Divadélka Jonáš a upozornil na své nejnovější CD ze společného turné s další kytarovou legendou, Deanem Brownem, které vyšlo v polovině června loňského roku.

Pavel Jakub Ryba plzeňským fanouškům dokázal, proč je považován za nejlepšího českého baskytaristu.

Zobrazeno: 4623x

Sdílet

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!