verze pro tisk

Tip na víkend! č.1

22. duben 2010

Nadcházející víkend má být krásné počasí, a jako by se to čekalo, nabízí na tento víkend Plzeňská kotlina dostatek kulturních akcí, a to hlavně konajících se venku, ale postupně.

Tento víkend se sešlo několik opravdu velkých akcí, které se obvykle konají každoročně, a to je Majáles 2010 a festival Finále Plzeň 2010. Filmový festival tradičně nabídne přehlídku českých hraných filmů, k níž přibyla i soutěž dokumentárních filmů. Z doprovodných akcí jsou připraveny koncerty, které se budou konat i tento týden v Zach´s Pub , výstavy a další zajímavá setkání. V rámci festivalu je také možné se setkat se tváří v tvář s jednotlivými tvůrci filmů a jejich hlavními protagonisty.

Zajímavý kousek, který bychom vypíchli, už jen kvůli hlavnímu protagonistovi – Arnoštu Lustigovi, nese název „Můj fotr a jeho neoblíbenější koncentráky“. Film byl natočen se zaměřením pro mladé lidi, aby si uvědomili minulost a reflektovali válečné období. Dokument v režii jeho syna Josefa líčí spisovatelovy zkušenosti z války, kdy byl kvůli svému původu vězněn v nacistických lágrech. Uvažuje o podstatě zrůdné ideologie i současných podobách antisemitismu. Zároveň je film odlehčen řadou šokujících i groteskních detailů, které jsou natočeny podle Lustigových scénářů. Rozhodně stojí za vidění!

Zlatým hřebem víkendu je Majáles 2010

A konečně zlatým hřebem tohoto víkendu je tradiční stutentská akce - Majálesu 2010, jemuž bude patřit pátek i sobota. Nezpomeňte se zůčastnit Královského pátku na Náměstí republiky, zahájení letošního Majálesu a zvolení nového krále. Mezi jednotlivými představeními kandidátů bude návštěvníky bavit hudební produkce, jejíž protagonisté jsou známí již z minulých ročníků. Snad až na vystoupení Xindla X, který se stal, se svou směsicí hip-hopu, popu a dalších stylů, hvězdou na českém hudebním nebi v tomto roce, a jehož živý projev tak bude pro mnohé návštěvníky premiérou. Hraje od 18:00.

Sobota již tradičně proběhne v amfiteátru na Lochotíně vedle plzeňské ZOO (kde mimo jiné bude probíhat další akce - Plzeňský Den Země a doprovodná akce Vítání ptačího zpěvu, což vedle probíhajícího Majálesového řádění asi nebude mít žádoucí výsledek :)). Tradiční tři stage s mnoha kapelami různých žánrů nepřekvapí snad ani jejich výběrem. Zcela zásadní novinkou, která se jeví jako nepochybně skvělá, je umístění jednoho z pódií na parkovišti v parku před amfíkem, kde se pak jako jedna ze známých, ale relativně nových kapel, představí Mandrage, a ukáže za co že si vysloužila nominaci na ocenění Žebřík a Anděl.

Další stage – Gambrinus stage - představí pak relativně neznámého (alespoň názvem) Kapitána Lásku. Pod tím se pak schovává rapper Daniel Ďurech alias James Cole. V domovských SuperCrooo je za ukrutně vtipného hláškaře, který disponuje smrtícím sarkasmem. Představil se i v pseudodokumentu Česká RAPublika.

Do přírody mimo město...

Za zmínku také stojí další mimoměstské akce. Ten, kdo se nechce napájet alkoholem celý den a mít ráno bolavou hlavu od hlučné muziky jistě rád vyrazí do Spáleného Poříčí, které zve milovníky cyklistiky z okolí Plzně na slavnostní zahájení cyklistické sezony na jižním Plzeňsku. Pro účastníky jsou připraveny tři různé trasy v délce 36 až 52 km a různé dárky.

Akce je, vzhledem k výběru tras, vhodná pro rodiny s dětmi i pro náročnější cyklisty. Trasy pak vedou převážně po cyklostezkách nebo značených zpevněných. Start i cíl je na náměstí ve Spáleném Poříčí, kde bude po celý den k dispozici parkoviště, kde po celý den bude připravené občerstvení.

Poslední tip, kam by opravdu stálo zato v sobotu vyrazit je Beltain - oslavy keltského svátku na zámku Nižbor. Jedná se již o další ročník oslav, které zároveň zahájí novu návštěvnickou sezónu Informačního centra keltské kultury. Vyvrcholením celého programu pak bude nádherná večerní ohňová show v podání Orbis de Ignis.

Tolik stručný přehled kam vyrazit o víkendu a nezbývá než popřát, užijte víkend!

Zobrazeno: 4107x

Sdílet

Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!